Index – Belföld – Vitézy Dávid: Furcsa egy hely ez a Magyarország
Vitézy Dávid szerint: „Furcsa egy hely ez a Magyarország: míg egy betiltott gyülekezésen résztvevőket arcfelismerő kamerával lehet 200 ezerre büntetni, addig a közösségi közlekedés akadályozása miatt rendszámfelismerő kamerával nem lehet szabálysértési bírságot kiszabni továbbra sem.”
A Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője felhívta a figyelmet: „A Fővárosi Közgyűlés a javaslatomra élt felterjesztési jogával tavaly ősszel, melyet nemrég elutasított a belügyminiszter. A javaslat arra vonatkozott: akár a közterületi kamerák, akár a buszok, villamosok elején található kamerák felvételei segítségével lehessen kiszabni bírságot a közösségi közlekedést szabálytalanul akadályozó, vagy épp a piroson áthajtó, tilosban kanyarodó, buszsávot jogosulatlanul használó, a buszmegállóban várakozó járművek vezetőivel szemben.”
Vitézy Dávid emlékeztetett, az önkormányzatoknak erre korábban megvolt a jogi lehetősége, „mígnem Tarlós István korábbi főpolgármester – egy családi tapasztalata nyomán – kezdeményezte a közterület-felügyeletek kamerás szankcionálási jogának megszüntetését. Azóta az önkormányzatok rendészetei csak és kizárólag személyes úton szabhatnak ki közlekedési bírságot – ami kevéssé életszerű ekkora városokban. Pedig a rendőrség által működtetett és a főváros, illetve a kerületek által finanszírozott traffipaxok hatására egy év alatt is látható mértékben csökkenésnek indult az amúgy kirívó mértékű gyorshajtás Budapesten – az automatizált szankcionálás visszatartóereje igenis működik”.
A fővárosi képviselő rámutatott: „Számos más nagyvárosban adnak erre a városok technológiai megoldásokat: már írtam róla, hogy számos amerikai városokban a buszok elejére szerelt és mesterséges intelligenciával támogatott kamerák automatizáltan indítják meg a szabálysértési eljárásokat a megállókba parkoló és a buszsávot jogosulatlanul használó járművek vezetőivel szemben. Nálunk azonban ez mind tilos, az út szélén álló rendőr a magyar állam egyetlen megoldása minden ilyen problémára 2025-ben is a belügyminiszter levele szerint. Kivéve persze, ha a Pride betiltásáról van szó.”