Index – Belföld – Karácsony Gergely ismét megszólalt az olimpiáról, van, amiben egyetért Szentkirályi Alexandrával
A budapesti olimpiáról, a főváros pénzügyi helyzetéről, a traffipaxokról, valamint a nagykörút felújításáról is beszélt nemrégiben Karácsony Gergely főpolgármester egy interjúban.
Karácsony Gergely főpolgármester volt az ATV Egyenes beszéd című műsorának vendége. A beszélgetésben az egyik fő téma az olimpia volt, amellyel kapcsolatban a főpolgármester elmondta, visszaolvasta a korábbi nyilatkozatait, és nem érti, miért voltak sokan meglepődve a pozitív hozzáállásán.
„Én akkor is arról beszéltem, hogy egy olimpia mindig egy lehetőség, ezt a lehetőséget el lehet baltázni. Voltak városok, akik elbaltázták, de voltak városok, akik nagyon jól éltek ezzel a lehetőséggel, és ráadásul azóta tényleg Budapestnek egy világszínvonalú sportinfrastruktúrája lett” – fogalmazott.
A beszélgetésben elhangzott továbbá, hogy
- Azt egy jogos kérdésnek tartja, hogy a legjobb helye a közpénznek ezekben a stadionban volt-e vagy sem, de ő biztosan nem erre költötte volna ezt az összeget. „Kétségtelen, ha akkor tőlem megkérdezik, hogy kórházakat újítsunk föl, vagy ezeket a sportberuházásokat megcsináljuk, akkor én biztos a kórház mellett érvelek” – mondta a főpolgármester.
- Karácsony Gergely szerint „igazából most nem azt a döntést kell a városnak meghoznia, hogy akkor legyen vagy ne legyen (olimpia), hanem el kéne beszélgetnünk arról, hogy egyáltalán mit látunk egy ilyen lehetőségben”.
- Az elkövetkező 2–3 évben nem fog eldőlni, hogy lesz-e Budapesten olimpia, azonban a főpolgármester szerint érdemes mérlegelni, hogy mit nyerhet ezzel a város. Úgy látja, össze lehetne rakni egy olyan csomagot, amit érdemes megfontolni.
- Karácsony Gergely elmondta, hogy egyetért Szentkirályi Alexandrával abban, hogy egy olyan szegény város, mint Budapest, képtelen arra, hogy olimpiát rendezzen, azonban abban már nem, hogy miért fogyott el a város pénze. „Most már a magyar Alkotmánybíróságnak is ez az álláspontja, hiszen a múlt héten kijött egy alkotmánybírósági döntés, aminek az indoklása rendkívül érdekes és iránymutató, amely arról szól, hogy a várost érintő kormányzati elvonások, amelyeket ők álságosan szolidaritási hozzájárulásnak neveznek, azok olyan mértékűek, hogy gyakorlatilag a várost lehetetlen ebben a pénzügyi helyzetben működtetni” – fogalmazott.
- „Most már tulajdonképpen három állami szerv mondta ki azt, hogy a kormány túlzott mértékben sarcolja a várost, maga a bíróság, az Alkotmánybíróság, és egyébként az állami számvevőszéknek van egy jelentése, amire hivatkozott az Alkotmánybíróság a főváros gazdálkodásáról, az is kerek perec kimondja, hogy tulajdonképpen ilyen megszorítások mellett a várost nem lehet működtetni” – fogalmazott Karácsony.
- A főpolgármester szerint egy konkrét olimpiai terv kell, ami 95 százalékban a város fejlesztéséről kell hogy szóljon. „12 év a legkorábbi időpont, hogy az olimpia Budapesten megjelenjen” – vélekedik. A fejlesztések közé sorolta a HÉV-ek felújítását, az elővárosi közlekedés javítását, a villamoshálózat bővítését és az ingatlanfejlesztést is. „Szerintem egy jó olimpiai koncepció az összes vidéki nagyvárost helyzetbe kell hogy hozza.”
- A műsorban szóba kerültek az új traffipaxok is, amelyről a főpolgármester elmondta: „Nagyon régóta fizikailag kint vannak és tesztelés alatt állnak, de a rendőrségi informatikai rendszerben tulajdonképpen nem lettek élesítve.” „Az a cél, hogy elérjük azt, hogy Budapesten biztonságosabb legyen a közlekedés, és ennek sajnos egy nagyon fontos eszköze az, hogy érdemben vannak sebességmérő kamerák a városban” – fogalmazott Karácsony.
- „47 sávon nézzük a sebességmérő kamerákkal a forgalmat. Remélem, hogy ezt a számot még tudjuk növelni, és akkor az egész városban komolyan vehető sebességhatárok lesznek, és akkor lehet azokat adott esetben kisebbíteni is” – mondta a főpolgármester.
- Egy nagykörút felújításával kapcsolatban elmondta, most már a kiviteli terveket készítik, és ehhez kérik a budapestiek véleményét.
Karácsony Gergely végezetül az olimpiára visszatérve elmondta, „ha olyan olimpia lesz, ami megéri az adófizetőknek, a budapesti és a magyarországi adófizetőknek, és a város fejlesztését szolgálja, akkor az én szavazatom igen”.