Budapest Restart néven foglalja össze a főváros újraindítási stratégiáját Karácsony Gergely. A főpolgármester szerint az alábbi pontok alapján érdemes megtervezni Budapest visszatérését a régi kerékvágásba a kormány részéről:
- tömeges tesztelés folytatása, minden adat nyilvánosságra hozatala,
- betegszabadságra mehessen az is, aki csak a legenyhébb tüneteket produkálja,
- csak negatív tesztel kerülhessen bárki kórházból kórházba, szociális intézménybe vagy haza,
- és a csúcsidőben kezdődő munkavégzés és oktatás ?csúsztatása?.
A főváros pedig az alábbi intézkedéseket tervezi saját hatáskörben:
- tesztelések folytatása, minden adat nyilvánosságra-hozatala,
- újabb közterületek átadása gyalogosoknak, bringásoknak, a közösségi közlekedés további fejlesztése,
- újabb közterületek átadása vendéglátás számára,
- digitális eszközök alkalmazása a zsúfoltság enyhítésére,
- arc eltakarásának szabályozása.
A 15 oldalas dokumentum ezen a linken érhető el. Ebben többek között azt írják, hogy
A javaslat szerint a munkavállalóknak a veszélyhelyzetben jogukban állna otthonról dolgozni, amennyiben a munkaköréből adódó feladatokat onnan is el tudják végezni. A járvány elmúltával pedig a munkavállalók, a szabadsághoz hasonlóan igényelhetnének otthoni munkavégzést.
Ezen kívül azt írják, hogy hétvégén autómentessé tehetik a rakpartot, folytatódhat a forgalomcsökkentett zónák kialakítása, és támogatják a vendéglátóhelyek teraszainak megnyitását is. Hosszútávon maradhat a kötelező maszkviselés is több helyen:
A vendéglátóhelyek újranyitásának feltétele a személyzet kötelező maszkviselése. A játszóterek újranyitása esetén pedig a felnőttek számára érdemes előírni az arc eltakarását.
– szerepel a dokumentumban, amelyben kitérnek arra is, hogy szükséges az új sétálóövezetek létrehozása, viszont a tömegközlekedéssel kezdeni kell valamit, mert a járvány miatt nőtt az emberekben a bizalmatlanság, és az ezzel járó kihasználatlanság heti közel egymilliárd forintos kiesést jelent a fővárosnak. Ezért Karácsonyék szerint
halaszthatatlanná vált a kormány többször megerősített ígéretének betartása a fővárosi buszbeszerzésekre szánt 3,2 milliárd forintnak azonnali biztosításával kapcsolatban.